PARZIVAL: ENO KLJUČNIH DEL SREDNJEVEŠKE KNJIŽEVNOSTI
V bogatem izročilu srednjeveških legend o Arturjevih vitezih okrogle mize in iskanju svetega grala po literarni vrednosti ter obsegu nedvomno izstopa epska pesnitev Parzival iz začetka 13. stoletja, ki jo je napisal bavarski viteški pesnik (Minnesänger) Wolfram von Eschenbach (okrog 1170–okrog 1220).
Osrednja tematika literarnega dela je viteštvo v najširšem pomenu besede ter pot k njegovemu doseganju. V srednjem veku je namreč za ideal veljala poduhovljena viteško-dvorska fevdalna družba. Hkrati se izrisuje tudi težnja po realizaciji lastnega jaza ter po razumevanju Boga in življenja.
OD VITEZA OKROGLE MIZE DO PARZIVALOVE DUHOVNE SPREOBRNITVE
Glavni junak zgodbe je mladi vitez Parzival, ki na svojih potovanjih doživlja številne vzpone in padce, a se nato od naivnega mladeniča povzpne vse do viteza Arturjeve okrogle mize.
PARZIVAL IN SVETI GRAL
Osrednji junak romana na poti iskanja svetega grala spoznava zakonitosti življenja in tudi, kaj sveti gral dejansko je. Po Wolframovem pojmovanju sveti gral predstavlja dragoceni kamen razsvetljenja, imenovan lapsit exillis.
ŠTAJERSKA IN PARZIVALOVA DUHOVNA SPREOBRNITEV
Spričo osrednje vloge, ki jo ima Parzivalovo srečanje s puščavnikom Trevrizentom na njegovi duhovni poti, je še toliko bolj pomembno, da se prav v tem odlomku omenjajo historično dobro znani kraji, ki se danes nahajajo na območju slovenske Štajerske.