Ena najlepših evropskih knjižnic
Knjižnica Ivana Potrča, ki domuje v stavbi Malega gradu, sodi med najlepše javne knjižnice v Sloveniji in v Evropi. S pestrostjo vsebin in sodobnih storitev, ki jih ponuja, privablja v svoje prostore vse generacije obiskovalcev, odlikuje pa se tudi kot varuhinja številnih knjižnih dragocenosti od 15. stoletja naprej.
izjemna arhitektura
nekdanji Mali grad
ohranjeno staro leseno ostrešje
knjižne dragocenosti iz 15. stoletja
Kontakt
Prešernova ulica 33, 2250 Ptuj
(02) 771 48 00
Redni odpiralni čas
Študijski in Mladinski oddelek
ponedeljek–petek 8h–19h
sobota 8h–13h
Domoznanski oddelek
ponedeljek–sreda 10h–15h
četrtek 12h–19h
petek 10h–14h
sobota zaprto
Poletni odpiralni
čas od 1. 7. do 31.8.
Študijski in Mladinski oddelek
ponedeljek in torek 12h–19h
sreda–petek 8h–15h
sobota zaprto
Domoznanski oddelek
ponedeljek in torek 12h–19h
sreda–četrtek 10h–15h
petek 10h–14h
sobota zaprto
Dogodki
DOSTOPNOST
Dostopnost za gibalno ovirane osebe
- V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj je za dostopnost gibalno oviranih poskrbljeno.
- Gibalno ovirani člani, uporabniki in obiskovalci knjižnice lahko dostopajo v knjižnico preko glavnega vhoda, ki omogoča neoviran prehod brez stopnic in večjih klančin do Mladinskega oddelka, Oddelka Potujoče knjižnice, internetne klepetalnice in do zunanjih bralnih kotičkov s klopcami ob zelenici na dvorišču knjižnice.
- Prav tako lahko gibalno ovirani obiščejo knjižnico preko posebnega vhoda, ki je namenjen gibalno oviranim. Ta vhod se nahaja ob platoju parkirišča bibliobusa in je za gibalno ovirane še posebej priporočljiv in ustrezno označen, podlaga je utrjena in nedrseča. V neposredni bližini je parkirno mesto za invalide.
- V neposredni bližini tega vhoda se nahaja tudi dvigalo. Tudi dvigalo je posebej prilagojeno gibalno oviranim. Uporabniki, bralci ali obiskovalci se lahko z dvigalom popeljejo do ključnih prostorov knjižnice, kot so: Študijski oddelek z mediateko, čitalnico z računalniškim dostopom in serijskimi publikacijami v prvem nadstropju, mirno čitalnico v drugem nadstropju ob Potrčevi sobi, v tretje nadstropje pa v prostore Domoznanskega oddelka in prostore uprave knjižnice.
- V vseh nadstropjih se nahajajo tudi sanitarije. Posebej prilagojene sanitarije za gibalno ovirane so dostopne že takoj ob omenjenem posebnem vhodu, prilagojenem za gibalno ovirane.
- Prostora za manevriranje invalidskega vozička je po celi stavbi dovolj.
- Usmerjevalne table so nameščene na ustreznih mestih.
- Vhodna površina je ravna, brez pragov in stopnic.
- Knjižnica ima za gibalno ovirane posebej urejeno parkirišče, ki se nahaja v neposredni bližini vhoda za invalide, ki je dodatno označeno s tablo. V izrednih primerih je potrebno za dostop do parkirišča poklicati v knjižnico, da se lahko spusti potopni valj, v kolikor je ta dvignjen.
- Gibalno oviranim lahko vedno priskočijo na pomoč tudi zaposleni v knjižnici. Zaposleni jim tudi pomagajo doseči knjige, ki se nahajajo na najvišjih knjižnih policah.
- Prav tako je za gibalno ovirane na voljo sistem COBISS, preko katerega lahko uporabniki sami od doma rezervirajo gradivo preko spleta in ga v knjižnici prevzamejo preko članske izkaznice, kjer so navedeni podatki o rezervaciji.
- V pritličju knjižnice v osrednji stavbi (v internetni klepetalnici) je za gibalno ovirane namenjen tudi posebno prirejen računalniški prostor (nameščen na nižji višini).
Dostopnost za osebe s senzornimi oviranostmi
- V knjižnici je poskrbljeno tudi za slepe in slabovidne.
- Tabla pri vhodu v knjižnico ima ustrezne velikosti črk in ustrezen kontrast, tako da je dobro vidna in lahko pomaga slabovidnim pri branju sporočil in informacij.
- Vhodna vrata v osrednjo stavbo so steklena in označena s kontrastnimi pikami.
- Stopnišča so ustrezno označena s svetlobnimi trakovi, pikami.
- Na voljo je dvigalo, ki lahko slepe in slabovidne popelje v prvo, drugo in tretje nadstropje osrednje stavbe knjižnice. Uporabniki, bralci ali obiskovalci se lahko z dvigalom popeljejo do ključnih prostorov knjižnice, kot so: Študijski oddelek z mediateko, čitalnico z računalniškim dostopom in serijskimi publikacijami v prvem nadstropju, čitalnico v drugem nadstropju ob Potrčevi sobi, v tretje nadstropje pa v prostore Domoznanskega oddelka in prostore uprave knjižnice. V vseh nadstropjih se nahajajo tudi sanitarije.
- Osvetlitev notranjosti stavbe je dobra.
- Gluhe in naglušne osebe z gibanjem in z orientacijo po objektu nimajo težav.
- Vhodna površina je ravna, brez pragov.
- Za gluhe in slabovidne je poskrbljeno z označevalnimi tablami, ki se nahajajo od dvorišča in po celotni stavbi ter z nalepkami in obvestili z informacijami o razporejenosti prostorov po nadstropjih.
- Za slepe in slabovidne obstaja možnost izposoje nekaterih knjig v brajici ali izposoja zvočnih knjig.
- Informacije o knjižnih policah so zapisane kontrastno in v povečanem tisku.
- V čitalnici je možna uporaba računalnika s programirano povečevalno lupo.
- Če gluha oseba nima ob sebi tolmača, zaposleni z njo največkrat komunicirajo preko pisnega kanala ali branja z ustnic.
- V pritličju knjižnice v osrednji stavbi (v internetni klepetalnici) je namenjen tudi posebno prirejen računalniški prostor (na nižji višini), kjer lahko na računalniku za lažje branje uporabi funkcijo povečevanja pisave, naglavne slušalke za povečanje jakosti zvoka in boljši sluh. Na računalniku je nameščen tudi program za sintezo govora, ki smo ga pridobili pri Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije.
Dostopnost za družine
- Knjižnica je poskrbela tudi za najmlajše. Na voljo sta dve previjalni mizici, v pritličju in v prvem nadstropju Mladinskega oddelka, kjer se nahaja največ otrok in kjer so potrebe po teh opravilih še kako nujne.
Hišni ljubljenčki
- Hišni ljubljenčki nimajo vstopa v notranje prostore knjižnice.
- Lahko pa hišni ljubljenčki počakajo na dvorišču knjižnice, kjer je v vročih dneh poskrbljeno tudi za kotiček z vodo.