Trasa 1: Po poteh viteza Parzivala
Enodnevna ali dvodnevna srednje zahtevna krožna kolesarska pot po poteh viteza Parzivala.
Raziščite Parzivalovo pradomovino Štajersko in odstrite skrivnosti svetega grala.
TOP ZNAMENITOSTI NA POTI
- Ptujski grad
- Ptujska Gora
- Jama Belojača
- Boč
- Grad Borl
Razdalja: 98 km
Krožna pot do jame Belojače: 59 km
Krožna pot do gradu Borl: 39 km
Zahtevnost:
srednje zahtevna
Višinska razlika: 1.138 m
Višinska razlika (via jama Belojača): 803 m
Višinska razlika (via grad Borl): 335 m
Vrsta podlage:
asfalt
Primerno za:
cestno/treking/e-kolo
Izhodišče:
Ptuj
Označbe
Iz smeri Ptuja proti Ptujski Gori in iz smeri Ptuja proti Pacinjam z rdečimi usmerjevalnimi tablami.
Iz smeri Ptuja proti Markovcem, Muretincem in Gajevcem z rdečimi usmerjevalni tablicami z oznako Drava Bike.
Povezave z drugimi kolesarskimi potmi
Trasa 4: Čez Ptujsko Goro do osvežitve ob jezeru
Trasa 5: Med domačijami in dvorci
Trasa 8: Do vinorodnih Haloz
Prenesite GPX - Parzival 1. dan
http://visitptuj.eu/wp-content/uploads/2024/05/parzival_1.gpx
Prenesite GPX - Parzival 2. dan
http://visitptuj.eu/wp-content/uploads/2024/05/Parzival_1-2def.gpx
Prvi dan se čez Hajdino (Gandine) in Ptujsko goro odpravite do jame Belojače in odkrijte vdolbino v skalnati steni, kjer naj bi bival modrec Trevrizent. Prenesite pot za prvi dan.
Drugi dan se odpravite do gradu Borl, kjer so narobe obrnjeno sidro v svojem grbu že v 12. stoletju uporabljali takratni Borlski gospodje. Prenesite pot za drugi dan.
ZNAMENITOSTI NA POTI
- Ptujski grad: S Ptujskega gradu se pogled razteza po celotni mogočni deželi Parzivalovih prednikov. Avtor pesnitve Wolfram von Eschenbach naj bi po deželi potoval v času, ko so s Ptujskim gradom upravljali vplivni gospodje Ptujski.
- Po poteh Parzivala in njegovih prednikov: razstava na prostem (Mestna tržnica)
- Izliv Grajene v zlatonosno Dravo: Kot je opisano v pesnitvi, se je v Wolfram von Eschenbachovem času Grajena izlivala v zlatonosno Dravo v med Minoritskim samostanom in Dravskim stolpom, v katerem se danes nahaja Miheličeva galerija.
- Hajdina (Gandine): Parzivalov stari oče Gandîn je poimenovan po kraju Gandîne, današnji Hajdini, ki je s širšim območjem zrastla na ostalinah veličastne rimske Petovione. To potrjuje tesne vezi Parzivalovih prednikov z našim prostorom.
- Ptujska Gora: Romarska destinacija z Baziliko Marije Zavetnice
- Rogatec: V času Wolframovega potovanja po Štajerski je v Rogatcu že stal grad Gornji Rogatec, katerega razvaline so vidne še danes. V pisnih virih je prvič omenjen leta 1192, verjetno pa je bil zgrajen že v 11. stoletju.
- Jama Belojača: Glede na opis vdolbine v skalnati steni, kamor je le redko posijalo sonce in skozi katero je žuborel potok, nekateri interpreti Trevrizentovo samotišče povezujejo z jamo Belojačo. Ta se nahaja pod Bočem, na območju današnje Občine Makole.
“… sled ga je vodila dalje in ga naposled pripeljala na kraj, ki mu pravijo Divji vrelec [vrelec odrešenja, Fontâne la salvâtsche]. Tam je naletel na samotarja [Trevrizenta] in ta ga je pozdravil.” - Boč: O točni lokaciji gralovega gradu (Munsalvaesche) obstaja mnogo interpretacij. Glavna teza duhovnika studeniškega samostana Adolfa Hytreka iz konca 19. stoletja je, da se legendarni gralov grad Munsalvaesche nahaja na vrhu Boča.
- Studenice: Avstrijski pisatelj Hans von Thal je leta 1914 v časniku Reichspost objavil feljton z naslovom Montsalwatch, v katerem opisuje srečanje z duhovnikom Adolfom Hytrekom (1853–1899), učenim spiritualom studeniškega samostana. Med njunim pogovorom se je izkazalo, da se duhovnik intenzivno ukvarja z raziskovanjem srednjeveške pesnitve Parzival in njenimi povezavami s historično dobro znanimi kraji na področju južne Štajerske.
- Grad Borl: Parzivalovemu očetu Gahmuretu, svoj čas neprekosljivemu vitezu, je sidro predstavljalo simbol stanovitnosti. Glede na opis grba lahko povlečemo močne vzporednice z grbom gradu Borl (Ankenstein). Narobe obrnjeno srebrno sidro (Anker) v rdečem polju so v svojem grbu v 12. stoletju imeli borlski gospodje Draneški, po priposestvovanju Borla leta 1294 pa so ga za svojega vzeli gospodje Ptujski.