Eden najimenitnejših slovenskih gradov
Obiščite enega od najimenitnejših gradov v Sloveniji, v katerem najdete izjemne muzejske zbirke Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož: od glasbil in orožja do tradicionalnih pustnih mask in veličastnih tapiserij. Še posebej fotogeničen pa je pogled z gradu, ki se razteza nad opečnatimi strehami in tlakovanimi ulicami najstarejšega slovenskega mesta.
Oglejte si 3D-prikaz Ptujskega gradu ali se odpravite na virtualni sprehod po gradu.
največja zbirka zgodovinskih glasbil
zbirka turkerij iz 17. stoletja
tapiserije s prizori iz Odisejade
antična rimska piščal tibia
3D-prikaz Ptujskega gradu
https://bit.ly/3d-grad
Virtualni sprehod po gradu
https://bit.ly/virtualni-sprehod
Odpiralni čas:
Aktualni odpiralni čas je na voljo tukaj:
https://pmpo.si/odpiralni-cas/
KONTAKT
Na Gradu 1, 2250 Ptuj
T: + 386 (0)2 748 03 60
E: ptujski.grad@pmpo.si
W: http://pmpo.si/
Zaprto:
1. januar,
1. november,
25. december,
velika noč.
Dogodki
ARHEOLOŠKI PARK POETOVIO:
PTUJSKI GRAD
Ptujski grajski grič, s katerega se ponuja razgled daleč naokrog, je bil poseljen že v času mlajše kamene dobe, od 5. tisočletja pred našim štetjem naprej.
V času antične Petovione so na griču stale pomembne javne stavbe, v zgodnjem srednjem veku pa je tukaj bilo grobišče.
Zametki srednjeveške utrdbe segajo v 11. stoletje, ko sta bila grad in mesto v posesti salzburške nadškofije. Nadškofi so leta 1132 grad podelili v fevd gospodom Ptujskim, ki so z gradom in mestom s krajšimi prekinitvami upravljali več kot tristo let.
Med leti 1656 in 1802 je bil grad v rokah škotske plemiške rodbine Leslie. To je bilo zanj bleščeče obdobje, saj so ga Leslieji preuredili v baročno rezidenco.
Zadnji lastniki, grofje Herberstein, so imeli grad v posesti med leti 1873 in 1945, ko je bil nacionaliziran in z bogato opremo priključen ptujskemu muzeju.
Danes v njem domujejo zbirke in razstave Pokrajinskega muzeja Ptuj-Ormož: razkošno opremljene grajske sobane, bogata orožarna, galerija gotskih in baročnih umetnin, zbirki relikviarijev in slik na steklu, razstava Ptujski grad skozi stoletja, tradicionalne pustne maske ptujskega območja ter največja zbirka historičnih glasbil na Slovenskem.
V ostenje Ptujskega gradu je vzidanih nekaj antičnih reliefnih in napisnih kamnov: levja ovršja, obraz Serapisa, posvetilna kamna Jupitru in nimfam ter deli nagrobnika in napisa. Nekateri med njimi so bili uporabljeni kot material pri gradnji gradu, drugi pa so bili v prejšnjem stoletju vzidani pod grajske arkade, da bi jih obiskovalci lahko občudovali.
Muzejske zbirke v Ptujskem gradu je ljubiteljem antike vredno obiskati predvsem zaradi enega najpomembnejših eksponatov bogate ptujske arheološke dediščine. Antična dvojna piščal tibia iz 2. ali 3. stoletja, umetelno izdelana iz kosti, prevlečena s tankima slojema bronaste in medeninaste pločevine, je morala biti dragocenost že v času rimske Petovione. Rimljani so ji pripisovali magično moč, saj naj bi njena glasba preganjala zle duhove in klicala dobro. Redka arheološka najdba je na ogled v zbirki historičnih glasbil v pritličju Ptujskega gradu.